Co ciekawego na rynku

Jak tworzyć analizy w Excelu?

silver laptop on brown wooden table

Obecnie Excel w HR jest tak naprawdę niezbędny. Na co dzień zajmujemy się ogromnymi bazami danych i nie możemy próbować zapisywać ich na papierze. Excel od Microsoftu jest narzędziem, bez którego nie możemy się już obyć. Bardzo przydatne będą też dodatki do niego, które możemy pobrać ze strony producenta.

Bazy danych – jak nimi zarządzać i jak zbudować odpowiedni system?

Jeśli na co dzień mamy do czynienia z obszernymi bazami i zestawieniami danych, warto opracować sobie mechanizm, do którego będziemy się stosować zapisując dane. Dzięki temu będziemy w stanie robić to znacznie sprawniej, a korzystanie ze zgromadzonych danych będzie znacznie łatwiejsze.

Szczególną uwagę warto zwrócić na określone przez program formuły, z których możemy skorzystać. Kiedy już uda nam się opracować konkretny system, będziemy w stanie później znacznie sprawniej pracować z bazami danych. Musimy też uwzględnić w tym systemie dodawanie nowych danych, które będą pojawiać się w nich z czasem.

To bardzo ważny etap, bo jeśli zrobimy coś źle, może się okazać, że obliczenia nie będą prawidłowe, co z pewnością będzie miało pewne konsekwencje w przyszłości. Zawsze warto wysłać swoich pracowników na odpowiednie szkolenie, na przykład szkolenie Power Query, na którym nauczą się oni używania poprawnie programów, na które się zdecydujemy.


Od poziomu podstawowego po zaawansowany: kursy Excel


Co możemy zrobić za pomocą Power Query?

Najprościej można wytłumaczyć jego działanie mówiąc, że pozwala nam on na uzyskiwanie linków i informacji. Linki te prezentowane są w odpowiedniej kolejności. Możemy też wyszukiwać źródła wprowadzonych danych, tworzyć połączenia między nimi i na podstawie ich uzyskiwać różne informacje.

Dodatek ten pozwala nam na ustawienie danych w dowolny sposób, dzięki czemu będziemy mogli porównywać się na różne sposoby. Na koniec możemy też udostępnić dane oraz wyniki i stworzyć odpowiedni raport. Działanie całego programu nie jest skomplikowane, ale zawsze możemy wysłać naszych pracowników na szkolenie Power Query, na którym dowiedzą się wszystkiego o tej technologii.

Dodaj komentarz